تازه ها
اینک در حال مطالعه
پروژه «کیف کاغذی» از فرانک گری، نماد جدید معماری در استرالیا
0

پروژه «کیف کاغذی» از فرانک گری، نماد جدید معماری در استرالیا

پروژه «کیف کاغذی» از فرانک گری، نماد جدید معماری در استرالیا

ساختمان دکتر چو چاک که توسط معمار آمریکایی فرانک گری طراحی شده است (عکس از: آندرو ورسام) اولین پروژه طراحی شده توسط فرانک گری معمار آمریکایی، روز چهارشنبه در استرالیا به صورت رسمی افتتاح شد. ساختمان دکتر چو چاک که ۱۸۰ میلیون دلار آمریکا هزینه برداشته است، بخشی از مدرسه کسب‌وکار دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) محسوب شده و قرار است ۱۶۰۰ دانشجو و کارمند را در خود جای دهد. فرماندار استرالیا ژنرال سر پیتر کاسگرو، در توصیف ساختمان یاد شده می‌گوید: «این ساختمان، زیباترین کیف کاغذی قهوه‌ای مچاله‌ای است که تا به حال دیده ام».


این ساختمان از روی نام یک میلیاردر چینی–استرالیایی نامگذاری شده است که ۲۵ میلیون دلاراسترالیا از هزینه ساخت را نیز تقبل کرده است و پسرش به نام اریک نیز در همین دانشکده درس می‌خواند. طرح ساختمان در سال ۲۰۱۰ تایید شده و کار ساخت‌و‌ساز در نوامبر ۲۰۱۲ آغاز گردید.

جالب‌ترین ویژگی این ساختمان، نمای جهت شرقی شنی‌ماسه‌ای رنگ مواج آن است. ساختمان یادشده با استفاده از ۳۲۰ هزارعدد آجر دست‌ساز ساخته شده و زوایای چینش آجرها به اندازه‌ای مهم بوده که لاجرم یکی از اساتید ماهر آجرچینی بازنشسته را برای همکاری دعوت کردند.

 

%image_alt%

حال چرا آجر؟ گری می‌گوید: «ساختمانهای متعلق به قرن ۱۹ که در شهر سیدنی ساخته شده اند، هنوز هم پابرجایند. این ساختمان‌ها هویت خاصی دارند که ساختمان‌های مدرن ندارند وحتی می‌شود گفت نمونه‌های مدرن بیگانه و سرد هستند. به همین خاطر استفاده از آجر در ساخت ساختمان یکی از موارد مدنظر مسئولان این پروژه بوده است. یک جورهایی فرهنگ استفاده از آجر در اینجا رایج است».

 

%image_alt%

سر کاسگرو نیز موافق است و می‌گوید: «مفاهیم سنتی چهارگوش‌های توخالی ماسه سنگی، مخروط‌ها و سالن‌های سخنرانی بزرگ که نماد آموزش عالی‌اند، در این ساختمان مجدداً بازآفرینی شده است.»

البته داخل ساختمان قطعاً متفاوت از ماهیت دانشگاه‌های قدیمی است و کلاسهای درس بیضی شکل و فضاهایی دارد که برای تشویق دانشجویان به همکاری با هم طراحی شده است. حتی در فضاهای ارائه سخنرانی نیز از ساختار سلسله‌مراتبی سنتی اجتناب شده است.

 

%image_alt%

افراد زیادی به ساختمان دکتر چو چانگ علاقه نشان داده‌اند و بررسی‌هایی که از این ساختمان شده است نیز غالباً با تأیید و تشویق آنان همراه است. گذشته از این درجه‌بندی ۵ ستاره سبز استرالیا نیز به این ساختمان اختصاص داده شده است که علاوه بر موارد پیش‌گفته، به خاطر استفاده از سیستم تهویه هوایی منحصربه‌فرد در این ساختمان است. سیستم یادشده ابتدا تعداد افراد موجود در فضا را تخمین زده و سپس خود را منطبق می‌سازد.

 

%image_alt%

گری می‌گوید: «ساختمانی را که ملاحظه می‌کنید می‌توان به مرور زمان تغییر داد و اینگونه نیز خواهد شد. زیرا با گذشت زمان موارد کاربرد آن نیز گسترش می‌یابد و روش‌های مختلفی برای استفاده از آن ابداع می‌گردد. در معماری امروز اینکه ساختمان‌ها را به نحوی بسازیم که یک سری کاربردهای مشخصی داشته باشند و لاغیر دیگر پذیرفته نیست.»

 

%image_alt%

خود گری را نیز باید از آن معماران نامتعارف روزگار دانست. نه فقط به خاطر طرح‌هایی که ارائه می‌دهد که به خاطر اینکه عادت ندارد راجع به چیزهایی که الهام‌بخش کارش هستند زیاد بنویسد و مطلبی منتشر کند.

 

%image_alt%

در واقع وی طرح اولیه ساختمان دانشکده را نیز با خودکار سر میز ناهار و روی دستمال سفره کشیده است. آن موقع گری قصد داشت یک خانه درختی ساده طراحی کند. اما بعد از عرضه تعداد ۱۵۰ نقشه و مدل در اندازه‌های مختلف، طرح نهایی را با استفاده از نرم افزار هوانوردی Dassault Systèmes تکمیل نمود.

نظرات

نظر بدهید